Flot luciaoptog på Albertslund Rådhus
Traditionen tro gik elever fra Herstedlund Skole luciaoptog på Albertslund Rådhus tirsdag den 13. december, hvor mange var mødt op som publikum - eleverne sang oveni købet et lille potpourri af julesange
Tirsdag den 13. december er der luciaoptog en lang række steder i landet - også i Albertslund. I børnehuse, på skoler osv.
Traditionen tro var der også luciaoptog på Albertslund Rådhus kl. 10, hvor elever fra Herstedlund Skole tændte op for julestemningen med optog, lys og den klassiske luciasang - og desuden forkælede eleverne publikum med et lille potpourri af julesange.
Albertslund - den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber
Læs Albertslund Kommunes vision "Den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber". Med tre verdensmål i centrum sætter den retning for Albertslund