Momos rejse - fra Den Rullende Heldagsskole til udlært anlægsgartner
Det her er Momos historie. Momo, som i virkeligheden hedder Mohammad Samrawi, arbejder på Materialegården, hvor han af sine gode kolleger har fået sit kælenavn. Han havde, som så mange andre svært ved at sidde stille i skolen, men fandt sin plads på Materialegården, hvorfra han netop er blevet udlært anlægsgartner. Læs med her og hør lidt mere om Momos ”rejse” og hvordan Materialegården arbejder med at være en rummelig arbejdsplads
TEKST: JANUS ENEMARK NISSEN, JNN@ALBERTSLUND.DK
FOTO: AMALIE SLETTING THYKIER, IAY@ALBERTSLUND.DK
12 år er gået siden Mohammad Samrawi som 14 årig startede sin rejse på Materialegården. Det begyndte med en fisketur, som nogle af Materialegårdens medarbejdere tog elever fra Albertslund Ungecenters rullende heldagsskole med på. Den rullende heldagsskole var et kombineret undervisnings- og specialpædagogisk tilbud for elever med særlige udfordringer, der gjorde det svært for dem at være i den almene folkeskole.
”Jeg gik på Teglmoseskolen (nu Herstedøster Skole, red.) men kunne ikke finde ud af at sidde stille og kom derfor i bussen (den rullende heldagsskole, red.)”, som Mohammad Samrawi selv forklarer det med det smil, som ifølge hans kolleger er meget kendetegnende for ham.
Siden var Momo, som han bliver kaldt af kollegerne, i skolepraktik på Materialegården, fik så fast arbejde dér, hvorfra han også blev udlært gartnerassistent i et EGU-forløb. Derefter var han væk fra Materialegården i et par år, fordi han efter eget udsagn ”lige skulle prøve noget nyt”, men kom siden tilbage, og i oktober 2023 blev han udlært anlægsgartner fra Materialegården. Han er nu 26 år og er blevet far - næste skridt er den lederuddannelse, som Keld Frandsen, der er leder på Materialegården, vil have alle anlægsgartnerne til at tage, så arbejdspladsen er rustet til fremtiden.
"Fyldte lidt meget i bussen"
I grove træk viser beskrivelsen her Momos rejse. Og den er ikke tilfældig, for ifølge Keld Frandsen gør de meget ud af at være en rummelig arbejdsplads på Materialegården, og på den måde tager de et medansvar i det samfund, vi alle er interesseret i fungerer.
Om Momo, siger Keld Frandsen:
”Han fyldte lidt meget i bussen, og kom derfor i praktisk skoleforløb her hos os 2-3 dage i ugen. Det var både han og vi glade for, og sidenhen blev han gartnerassistent, hvor en af de voksne herfra var med ham på skole, så det kom til at fungere.”
Det vidner om en arbejdsplads, hvor der er plads og man finder løsninger, som kan fungere for den enkelte. Men hvornår begyndte Materialegården at tage den rolle, hvor mennesker med udfordringer fik en chance med praktisk arbejde hos dem, og hvorfor?
”Det er nok 20 år siden, hvor jeg tænkte, at det var bedre at arbejde med dem end at de gik rundt og stjal mine cykler,” svarer Keld Frandsen med et smil på læben og fortsætter; ”og derfor begyndte vi at samarbejde med jobcenteret om at hjælpe folk på vej”.
Stor betydning for Momo
I årene, hvor Momo var væk fra Materialegården, arbejdede han kort hos GLS og siden på et bageri. Men ovenpå den periode kom han som beskrevet tilbage til Materialegåden, hvor Keld Frandsen først ansatte ham i et vikariat, for ”jeg skulle lige se, hvor han var henne i sit liv”, men han blev altså derefter igen fast på Materialegården.
”Keld har haft stor betydning for, hvor jeg er i dag. Jeg skylder ham stor tak,” siger Momo med et venligt blik rettet mod Keld Frandsen.
Da vi afslutter interviewet og skal i gang med vores billedsession, nævner Keld Frandsen, at han er ved at lukke en leasingaftale om en ny traktor, for ”Momo skal jo have det bedste af det bedste udstyr”, siger han med et glimt i øjet. Et glimt, der er et meget godt billede på de tos forhold til hinanden og på den kultur, som er på Materialegården, og som helt sikkert bidrager til, at de lykkes med at være en rummelig arbejdsplads, hvor de får betydning for en masse mennesker og samfundet.
Ifølge Keld Frandsen er det vigtigt, at man forventningsafstemmer, når man som de på Materialegården tager mennesker med udfordringer ind, hvor de skal bidrage i arbejdet og samtidig hjælpes til en udvikling, der stiller dem bedre i livet. Om det siger han:
”Det går begge veje, og der skal noget ordentligt forarbejde til for, at det kan lykkes. For det er jo ikke altid, at rejserne lykkes som med Momo, men jeg synes nu ofte vi i fællesskab lykkes med at få folk ind og rykke sig positivt.”
For at være ordentligt rustet til den rummelige opgave, bliver de faste medarbejdere på Materialegården kompetenceudviklet løbende, så de lærer hvordan de arbejder med folk med diagnoser som f.eks. ADHD. Det er helt centralt for i vid udstrækning at kunne lykkes med opgaven.
En god rollemodel for sin søn
Momo selv synes ikke, at han var helt parat til at blive anlægsgartner, da han startede, men det blev han pga. noget helt særligt. Han siger:
”Jeg følte mig ikke helt parat til at tage uddannelsen som anlægsgartner, men da jeg fandt ud af at jeg skulle være far, blev jeg ligesom klar, synes jeg. For jeg vil gerne vise vejen for min søn. Være en rollemodel, så han oplever, at det at have en uddannelse er værd at kæmpe for.”
Momo fik faktisk lov til at holde en lille pause i uddannelsen, da han så blev far, for ligesom at kunne koncentrere sig om at få den nye hverdag som familie til at fungere. Men altså i oktober færdiggjorde han uddannelsen som anlægsgartner med et flot 7-tal, og har de sidste måneder som alle andre på Materialegården arbejdet hårdt for at glatførebekæmpe og holde sneen væk fra veje og stier i Albertslund Kommune.
Det her er altså historien om Momo, der havde svært ved at finde sin plads i skolen og svært ved at afslutte den obligatoriske folkeskoleeksamen, men altså nu er udlært som anlægsgartner og har en hverdag med gode kolleger på Materialegården. Herfra er han med til at holde Albertslund, som han selv bor i, pæn, velholdt og fremkommelig til gavn for byens borgere. Lige for tiden arbejder Momo med at lue og beskære, så det grønne bliver klar til foråret. Og snart skal også fodboldbanerne gøres klar til forårssæsonen.
Et lille aber dabei: Momo er FCK-fan
Til at slutte den her side af historien om Momo, giver vi ordet til hans gode kollega Mark Roslind.
”Momo er bare så hjælpsom, glad, og alt i alt en rigtig god og rar kollega. Han bidrager dagligt til sjov og ballade. Han er velset af alle kolleger, og så er han ikke bleg for at komme med sin ærlige mening. Det kan jeg godt li’. Eneste minus er, at han er FCK-fan,” siger Mark Roslind med det der smil på læben og glimt i øjet, som vidner om, at Materialegården er et godt sted at være. Et sted, hvor man kærer sig om hinanden. Mark Roslind er ligesom Momo anlægsgartner, og er ifølge Momo en af utallige Brøndbyfans på Materialegården.
Stoltheden er kolossal – det mærker man både hos Mark og Momo, når det handler om Materialegården som arbejdsplads!!!
Albertslund - den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber
Læs Albertslund Kommunes vision "Den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber". Med tre verdensmål i centrum sætter den retning for Albertslund
Lyt til podcasts om Albertslund
Hvad tænker du, når du hører om Albertslund? Hvad mener byens borgere selv om deres postnummer? Og er stedet mon andet end sine fordomme? I podcast-serien Lunden inviterer vi dig indenfor i en by, der rummer meget mere, end du tror. Lunden handler om byen for børnene, det grønne og fællesskabet. Det handler om kulturen, musikken og byudviklingen.
Albertslund Indefra
I serien Albertslund Indefra er medarbejderne i Albertslund Kommune i centrum. I videoer møder du forskellige medarbejdere, som fortæller om deres oplevelser af at være medarbejder i Albertslund Kommune og hvad der driver dem i deres arbejde.
På tur i det grønne Albertslund
I Albertslund er livet bare lidt grønnere. Over 60% af byens areal er dækket af skov og grønne områder. Her er over 150 legepladser. En stor skov, kanaler, en vandhave, to ”bjerge” og kunst hvor du mindst venter det. Her er tunneller, broer og cykelstier, der forbinder de lave huse og de grønne parker, mellem landsbyer og boligområder. Her er to svømmehaller, vikingelandsbyen og Friluftsbadet Badesøen. Det skaber skønne rammer for oplevelser i Albertslund for hele familien.
Følg med i meget af det der sker i Albertslund
I kulturkalenderen på Kultunaut kan du følge med i meget af det der sker i Albertslund - se hvilke kommende begivenheder, arrangementer osv. som det er muligt at deltage i.