Du kan nu booke en el-ladcykel i Outlook
Du kan nu booke en el-ladcykel i Outlook. Måske du kan bruge den til en lille event i byen, et gademøde eller fordi du skal have udstyr med fra A til B
I forbindelse med kommunalvalget 2021 gjorde Albertslund Kommune en indsats med mobile brevstemmer for at få nogle af de grupper, der normalt havde en lav stemmeprocent, til at stemme. For at komme ud diverse steder i kommunen fik Albertslund Kommune finansieret en el-ladcykel.
Den el-ladcykel er det nu muligt at booke i Outlook ligesom man kan booke en elcykel, en elbil, et mødelokale. I Outlook hedder den El-ladcykel - A-huset. Det gør den fordi det er en el-ladcykel og fordi den er placeret i A-huset i forlængelse af rådhuset, hvor bl.a. trykkeriet og rådhusbetjentene har til huse. Nøglen henter du - som i tilfældene med elbiler og elcykler - hos Vagten på rådhuset.

Benyt jer af muligheden - og I ønskes medvind på cykelstierne.
Lyt til podcasts om Albertslund
Hvad tænker du, når du hører om Albertslund? Hvad mener byens borgere selv om deres postnummer? Og er stedet mon andet end sine fordomme? I podcast-serien Lunden inviterer vi dig indenfor i en by, der rummer meget mere, end du tror. Lunden handler om byen for børnene, det grønne og fællesskabet. Det handler om kulturen, musikken og byudviklingen.