Alle Børn Cykler – men 5.D på Herstedøster Skole cykler igen mest
Det er sundt at cykle. Og hvert år deltager en masse klasser i Cyklistforbundets konkurrence Alle Børn Cykler. I år har 33 indskolingsklasser fra Albertslund deltaget. Den klasse, der har cyklet mest i kampagneperioden, havde cyklet 306 dage og haft hjelm på alle dagene. Og det var børnene i 5.D på Herstedøster Skole, som har cyklet sig til 1. pladsen. Med den flotte 1. plads følger en vandrepokal, medaljer, diplomer og 3.000 kr. til klassekassen. Med førstepladsen skrev 5.D igen historie, da det er fjerde gang på stribe, at eleverne løber med sejren
Jo tidligere børn cykler, desto mere sikre bliver de som cyklister, og det vil komme dem til gode hele livet." Sådan skriver Cyklistforbundet på deres hjemmeside, og derfor kører forbundet hvert år også med kampagnen Alle Børn Cykler, hvor skoleklasser kan deltage og konkurrere med hinanden ift., hvem der får trådt mest i pedalerne. I år har 33 klasser fra de fem skoler i Albertslund Kommune deltaget i Alle Børn Cykler.
Mandag den 3. november var bl.a. borgmester Steen Christiansen og formand for Børne- og skoleudvalget, Nils Jul Gjerlev, forbi Herstedøster Skole for at uddele 1. præmien til 5.D, som har cyklet mest og samtidig har været bedst til at huske cykelhjelmene. 306 dage har de cyklet, og har husket cykelhjelmene alle dagene. Faktisk er det fjerde gang på stribe, at klassen, der altså nu er 5.D, har vundet konkurrencen i Albertslund. Det er altså godt cyklet. Med den flotte 1. plads følger en vandrepokal, medaljer og 3.000 kr. til klassekassen og diplomer.
Borgmester Steen Christiansen tog ordet i klasseværelset, hvor han på vegne af Albertslund Kommune ønskede stort tillykke med den flotte 1. plads. Han sagde bl.a.:
”Kære 5.D. Hvor er det bare stærkt cyklet. Hvor er I bare seje. I viser vejen. Bliv ved med at træde i pedalerne og huske hjelmen. For det er godt og sundt – både for jer og miljøet. Stort tillykke”.
Vi tror på hinanden
Børnene havde ved årets motionsdag, hvor de fik at vide, at de igen har vundet konkurrencen, fortalt skoleleder Birgitte Kjær Christensen, hvad de tror, er hemmeligheden bag deres sejrsstime. De havde bl.a. fremhævet, at de tror på hinanden og at de cykler sammen. Det er noget af en fælles ånd, de har i klassen, som man kan komme langt med i mange sammenhænge – og altså nu i hvert fald har ført til, at de har vundet kampagnekonkurrencen Alle Børn Cykler for fjerde gange i træk.
Andenpladsen i årets konkurrence har 1.A på Lilleskolen cyklet sig til. Med den flotte 2. plads følger 1.000 kr. og diplomer.
Stort tillykke til begge klasser.
Hvor er det dejligt med så mange aktive cykelbørn, der passer på deres hoveder. Tak til lærerne, der har stået for tilmeldingen og registreringen.
Årets hovedpræmie havnede også i Albertslund i år
Den 9. oktober blev eleverne i 0.B på Egelundskolen overrasket i klassen, fordi de i samme konkurrence, Alle Børn Cykler, var blevet udtrukket til hovedpræmien: Nye cykler til hele klassen og deres lærer.
Det kan du læse om her
Albertslund - den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber
Læs Albertslund Kommunes vision "Den bæredygtige by for børnene, det grønne og fællesskaber". Med tre verdensmål i centrum sætter den retning for Albertslund