Gå til hovedindhold

Hvad er en Trivselsundersøgelse og APV?

Trivselsundersøgelsen og APV er et fælles værktøj, som Albertslund Kommune gennemfører hvert 3 år, for at tage temperaturen på medarbejdernes trivsel og det fælles arbejdsmiljø

14. jun. 2021

Indhold

    Som kommune skal vi mindst hvert tredje år lave undersøgelser af medarbejdernes tilfredshed og trivsel på arbejdspladsen. Det kaldes en trivselsundersøgelse. Trivselsundersøgelsen kan ske sammen med den lovpligtige arbejdspladsvurdering (APV). I Albertslund Kommune gennemfører vi minimum hvert tredje år en stor, fælles Trivselsmåling og APV på tværs af alle de kommunale arbejdspladser.  

    Formål

    En trivselsundersøgelse og APV skal:

    • Danne grundlag for et her- og nu-billede af trivslen i organisationen
    • Danne grundlag for en god og relevant dialog
    • Inspirere til en relevant udvælgelse af centrale indsatsområder
    • Muliggøre en målrettet indsats for at øge trivslen og forbedre arbejdsmiljøet, hvor der er behov for det

    Værktøjets elementer

    Værktøjet består af elementerne: dokumentation, kvalificering og konkretisering via dialog, valg af indsatsområder, udarbejdelse af handlingsplaner og gennemførsel af tiltag der vil øge trivslen.

    • Dokumentationen sker ved hjælp af spørgeskemaundersøgelse som inkludere alle ansatte i Albertslund kommune
    • Kvalificering og konkretisering af målingens resultater via dialog med medarbejdere og leder
    • Indsatser for at forbedre trivsel og arbejdsmiljø aftales i de enkelte afdelinger/enheder og der udarbejdes handlingsplaner der indskrives i Defgo-systemet
    • KommuneMED drøfter på baggrund af den samlede rapport, om der skal iværksættes tværgående indsatser for hele organisationen

    Udfordringer og målsætninger 

    Den store udfordring er i første omgang at sikre, at alle medarbejdere får svaret på spørgeskemaundersøgelsen. Dernæst skal værktøjet være et aktivt værktøj, der reelt bidrager til understøttelse og udvikling af de ansattes trivsel og gode relationer mellem medarbejdere og mellem medarbejdere og ledere. Her har ledere og MEDrepræsentanter et særligt ansvar, men den enkelte medarbejder har også et ansvar for at deltage aktivt.

    Sidst opdateret: 7. september 2026